Do obrabiania metali, drewna, a także tworzyw sztucznych najczęściej używa się wyrzynarki. Jednak bez brzeszczotu całe narzędzie jest bezużyteczne, ponieważ to właśnie on stanowi główny element roboczy. W takim razie, czym kierować się przy zakupie?
Wyrzynarka z brzeszczotem – jakie mamy rodzaje?
W zależności od przeznaczenia wyrzynarki, wyróżnia się kilka rodzajów brzeszczotów. Jeśli chcemy używać narzędzia do materiałów drewnianych i drewnopodobnych, to mamy do wyboru brzeszczot do cięcia bezodpryskowego, który pozwala na odprowadzanie drzazg, brzeszczot do cięcia precyzyjnego (ukośne zęby, całość ma kształt trapezu), brzeszczot do cięcia krzywoliniowego (wąski), brzeszczot bimetaliczny, brzeszczot do paneli oraz brzeszczot uniwersalny. Ten ostatni sprawdzi się praktycznie przy każdego rodzaju cięciach i charakteryzuje się ostrzami rozwartymi i ostrzonymi ukośnie. W sklepach można jeszcze znaleźć brzeszczoty do twardego drewna, do wyrzynarki do metalu, do aluminium, do glazury, do metalu oraz do wyrzynarki do drewna z kawałkami metalu. Do wyboru mamy także brzeszczoty do wyrzynarki do betonu, cięcia blach, tworzyw sztucznych, a także specjalistyczne.
Wyrzynarka z brzeszczotem – jaki rodzaj sprawdzi się w określonej sytuacji?
Dla osób, które będą używać wyrzynarki z brzeszczotem do cięcia drewna, tworzyw sztucznych, cienkich metali i płyt drewnopochodnych najlepszym wyborem będzie brzeszczot oznaczony HCS, CV. Do cięcia twardych materiałów, jak cegła czy płytki ceramiczne, sprawdzi się brzeszczot z napisem HM, TC. Z kolei do materiałów drewnopochodnych i drewna z gwoździami przyda się brzeszczot z oznaczeniem HSS. Najlepszym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka rodzajów brzeszczotów, chociażby ze względu na to, że typów jest naprawdę dużo, a rozróżnia się je na wiele sposobów, jak według sposobu mocowania brzeszczotów (typu U, typu T, typu 2T), pod względem geometrii zębów (uzębienie falowane, ostrzone, rozwarte i rozwarte ostrzone), a także wielu innych czynników. Jeśli nie wiesz, co będzie najlepsze w Twoim przypadku, zdecyduj się na zestaw pojedynczych brzeszczotów lub dobierz po prostu kilka. Przy zakupie zwróć również uwagę na jego długość, szerokość i grubość. Bardzo istotne jest to, żeby nieco wystawał ponad obrabiany materiał. Dzięki temu uzyskasz większą kontrolę i precyzję cięcia, co ułatwi całą pracę. Zbyt krótki produkt na pewno się tutaj nie sprawdzi, dlatego lepiej rozważnie wybrać brzeszczot.