Jeśli planujesz wykonywać prace remontowe w swoim domu i nie za bardzo znasz się na potrzebnym sprzęcie, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Szlifierka taśmowa, kątowa, oscylacyjna – naprawdę łatwo się w tym pogubić! Podpowiadamy, w jakich sytuacjach sprawdzi się szlifierka taśmowa i czym kierować się przy jej zakupie.
Do czego przyda się szlifierka taśmowa?
Szlifierka taśmowa zazwyczaj jest przydatna w sytuacjach, gdy trzeba oszlifować dużą drewnianą powierzchnię płaską. Ten rodzaj szlifierki jest niezwykle precyzyjny, wydajny, a większość modeli posiada zabezpieczającą obudowę. Przeznaczony jest do szlifowania liniowego, w jednym kierunku i z dużą prędkością. Można z powodzeniem użyć szlifierki taśmowej do drewnianych podłóg, szerszych blatów i płaskich boazerii. Chociaż szlifowanie w jednym kierunku uniemożliwia powstawaniu wyżłobień i może nadać wyjątkowo precyzyjną grubość, to jej wadą jest budowa podstawy, która nie jest przystosowana do narożników. Będzie odpowiednia do szlifowania wzdłuż włókien drewna, ale ominie powierzchnie przy ścianie.
Jaka szlifierka taśmowa będzie najlepsza?
Warto wspomnieć, że szlifierka taśmowa jest bardziej precyzyjna, gdy ma większą moc, możliwe obciążenie i prędkość. Wybierając urządzenie dla siebie trzeba wziąć pod uwagę, jakie konkretnie ma się potrzeby. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wymiary taśmy, bo czym jest większa, tym bardziej dokładna. Długość może wynosić jakieś 130 mm do 610 mm, z kolei szerokość od 60 mm do 100 mm. Nie trzeba jednak kupować największej wersji, gdy chcemy używać jej tylko do drobnych prac remontowych w domu. Warto także spojrzeć na prędkość przesuwu taśmy, bo to od niej zależy szybkość i efektywność pracy. Tutaj nie ma jednego i uniwersalnego wyboru. Najlepiej precyzyjnie określić swoje potrzeby i kupić szlifierkę dopasowaną konkretnie do nich. Większa prędkość będzie lepsza do drewna miękkiego, a nieco mniejsza – do twardszych powierzchni.
Co powinna mieć dobra szlifierka taśmowa?
Tak jak wcześniej było wspomniane – nie ma jednej dobrej szlifierki taśmowej. Wybór wielkości, mocy i prędkości należy dopasować do wykonywanych czynności. Jednak dobrze, gdy urządzenie posiada automatyczną blokadę przed zsunięciem się taśmy z urządzenia oraz układ odsypywania pyłu i dodatkowy worek. Takie rozwiązania zapewniają większy komfort użytkowania i są bardziej bezpieczne. Warto także, by w zestawie były zapasowe taśmy do urządzenia, prowadnica kątowa i statyw do zmiany przenośnej szlifierki na stacjonarną oraz ramka szlifierska do unoszenia sprzętu i delikatniejszego szlifowania.