Ogród japoński – czyli jak zaprojektować idealne miejsce na odpoczynek

Wiele osób twierdzi, że absolutny wypoczynek i wyciszenie są możliwe tylko przy kontakcie z naturą. Japończycy cenią sobie harmonię z przyrodą, dlatego to właśnie od nich możemy uczyć się projektowania ogrodów, które bazują na powiedzeniu ,,ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj”. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat ogrodu japońskiego i poznasz tajniki jego projektowania.

Czym jest ogród japoński?

Ogród japoński to miejsce, w którym ma dominować przyroda, dlatego pielęgnacja powinna odbywać się w taki sposób, by ingerencja człowieka nie była mocno widoczna. Dominuje tam prostota, asymetria i harmonia. Elegancką formę podkreśla zieleń, z niewielkimi akcentami kolorowych kwiatów. W ogrodzie japońskim koniecznie musi się znaleźć woda, która płynąc wprowadza życie i relaksujący szum. Jeśli nie ma możliwości jej wprowadzenia, zostaje często zastąpiona przez nieregularną plamę jasnego żwiru. W tym miejscu znajdują się także naturalne głazy, symbolizujące niezmienność przyrody. Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich. Jednym z nich jest Tsukiyama, czyli ogród na wzgórzach z małymi pagórkami i kamienie imitujące góry. Drugi to Karesansui, projektowany na płaskich terenach, gdzie roślinność i wodę zastępuje żwir i piasek.

Ogród japoński – co koniecznie musi się tam znaleźć?

Jeśli chodzi o to, co musi znaleźć się w ogrodzie japońskim, to wszystko zależy od wybranego typu i preferencji. Najważniejsze jest, by ogród wyglądał, jakby nie był zaprojektowany przez człowieka i znajdował się w danym miejscu już od wielu lat. Wszystko ma ogromne znaczenie i określoną symbolikę. Tak jak wcześniej było wspomniane, liczy się harmonia, elegancja, prostota i asymetria, dlatego sadzenie kwiatów musi być przemyślane. Dominuje tu zieleń, do której można dodać magnolie, wiśnie lub peonie, by otrzymać prawdziwie japoński styl. Wszystko musi być zaplanowane. Jeśli jest taka możliwość, to naprawdę warto zainwestować w zbiornik wodny. Do tego mostek w formie łukowatej konstrukcji lub kładka znajdująca się nad strumieniem i styl ogrodu japońskiego mamy zachowany. Fantazyjnie ukształtowane rośliny, dobieranie nieparzystej liczby dodatków oraz kamienie w naturalnym kolorze i formie to również często spotykane elementy w miejscach inspirowanych tym stylem. Oczywiście nie trzeba sztywno trzymać się reguł i można stworzyć po prostu coś na kształt ogrodu japońskiego.Ważne, żeby czuć się tam dobrze i móc w pełni się zrelaksować.

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *