Obróbka mechaniczna CNC – sposób na zwiększenie wydajności produkcji

obróbka cnc

Ideałem, do którego dążą wszyscy producenci i przedsiębiorcy jest redukcja kosztów i zwiększanie zysków. Na każdym etapie działalności ważne jest, by wprowadzać oszczędności w bezpieczny i rozsądny sposób. Są obszary, w których można zastosować tańsze rozwiązania czy zoptymalizować koszty, ale oszczędzanie np. na bezpieczeństwie byłoby niedopuszczalne.

Jednym z lepszych sposobów na oszczędności jest zwiększenie wydajności produkcji. Może w tym pomóc między innymi obróbka mechaniczna CNC.

Na czym polega obróbka CNC?

CNC to ogólne określenie maszyn sterowanych komputerowo, służących do szeroko pojętej obróbki – przede wszystkim skrawania, cięcia, frezowania czy szlifowania. Najczęściej używa się tego terminu w odniesieniu do obróbki metali, ale można wykorzystać takie urządzenia również do formowania tworzyw sztucznych, drewna, a nawet szkła.

Obróbka CNC jest procesem, w którym używa się komputerów w zasadzie od samego początku do końca. Już projekt powstaje w specjalnym programie komputerowym, a za jego wykonanie najczęściej odpowiada wykwalifikowany specjalista. Często jeszcze przed wyprodukowaniem prototypu przeprowadza się szereg symulacji komputerowych, dzięki czemu możliwe jest wstępne określenie wytrzymałości i funkcjonalności projektowanego przedmiotu. Kolejnym etapem jest przeniesienie projektu do obrabiarki i „przetłumaczenie” go na zrozumiały dla narzędzia język.

Czy usługi CNC to dobry pomysł na oszczędności?

Maszyny do obróbki CNC są bardzo drogie, a ich wydajność sprawia, że w wielu przedsiębiorstwach przez większość czasu stałyby nieużywane. Dlatego producenci często decydują się zlecić obróbkę CNC zewnętrznej firmie, takiej jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/. Pozwala to na znaczne oszczędności, ponieważ eliminuje się konieczność zakupu maszyn, zatrudniania operatorów i utrzymywania hal produkcyjnych. Z kolei dla firm świadczących usługi CNC daje to możliwość optymalnego wykorzystania możliwości posiadanych urządzeń. Pytanie, które zadaje sobie wielu menedżerów brzmi jednak, czy taki model ma sens w dłuższym czasie? To zależy od skali produkcji. Jeżeli zachodzi potrzeba bardzo częstej produkcji określonych części, to inwestycja we własne urządzenia może mieć sens. Trzeba jednak przeliczyć koszty różnych rozwiązań i dobrać takie, które jest najkorzystniejsze.

Recommended For You

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *