Jeśli zaczynasz swoją przygodę z majsterkowaniem, to może okazać się, że do wykonywania niektórych prac brakuje Ci narzędzi. Na rynku dostępnych jest naprawdę sporo urządzeń, które służą do obrabiania drewna, dlatego łatwo można się w tym wszystkim pogubić. W tym artykule omówimy zasady działania frezarki do drewna, dzięki czemu dowiesz się, do jakich prac może się przydać.
Czym jest frezarka do drewna?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak używać frezarki do drewna, to warto najpierw wytłumaczyć, czym w zasadzie jest sama frezarka. Odpowiedź jest prosta – to elektronarzędzie służące do obróbki drewna. Najczęściej używa się jej do żłobienia, rowkowania i wykonywania ozdobnych profili na krawędziach drewna. Do wyboru mamy frezy o różnych kształtach i wymiarach, które należy dobrać do twardości drewna poddawanego obrabianiu. Frez to wymienna część mocowana w głowicy urządzenia. Porusza się ruchem obrotowym i pozostawia na drewnie wybrany kształt.
Frezarka do drewna – jaki model wybrać?
Na rynku mamy kilka rodzajów frezarek, które należy dobrać do typu wykonywanej pracy. Dostępne modele różnią się ilością wrzecion, z uwagi na co wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Frezarki dzielą się także ze względu na usytuowanie wrzecion – na dolnowrzecionowe i górnowrzecionowe. Najlepsza dla początkujących powinna być frezarka górnowrzecionowa, której końcówka pracująca położona jest bezpośrednio nad stołem. Jej obsługa jest zdecydowanie prostsza i bezpieczniejsza. Do wyboru mamy modele o niższej mocy (około 700 W), które wystarczą tylko do frezowania kantów i obrabiania krawędzi. Chociaż niewątpliwą zaletą takiej frezarki jest jej lekkość, to nie pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych prac. Do nich przydadzą się już narzędzia o minimalnej mocy 1250 W.
Frezarka do drewna – jak jej używać?
Używanie frezarki do drewna nie jest zbyt proste. Trzeba bardzo uważać i zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo. Przyda się również miejsce na składowanie odpadających materiałów. Istotne jest odpowiednie dociśnięcie materiału do blatu roboczego i upewnienie się, że końcówka jest dobrze zamocowana. Przy mocowaniu frezu należy upewnić się także, że frezarka jest odłączona od prądu. Po prawidłowo wykonanym procesie i ustawieniu głębokości frezowania można sprawdzić, czy wszystko jest na miejscu i zacząć działać zgodnie zgodnie z wcześniej określonym spodziewanym efektem. Frezarka do drewna umożliwi nadanie mu pożądanego kształtu i charakteru, ale przed użyciem trzeba upewnić się, że zostały zapewnione wszystkie środki bezpieczeństwa i wiesz, w jaki sposób używać sprzętu.