Własna energia cieplna, czyli gorąca woda czy wysokie temperatury przetwarzania surowców jest kluczowa w wielu gałęziach przemysłu. Do jej uzyskania potrzebne są oczywiście kotły, które regularnie należy czyścić. Wpływa to nie tylko na ich wydajność, ale też bezpieczeństwo użytkowania.
Na czym polega czyszczenie kotłów?
Mycie kotłów ma na celu przede wszystkim pozbycie się zanieczyszczeń, które się w nich osadzają. Jest to zarówno popiół, który z czasem kamienieje i obniża wydajność grzewczą kotła, jak i sadza, która z czasem może utrudniać odprowadzanie spalin. Sam proces czyszczenia kotłów jest stosunkowo prosty, ale wymaga stosowania się do elementarnych zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze jest oczywiście, by kocioł był wygaszony odpowiednio wcześniej przed czyszczeniem, by zdążył wystygnąć. Istotne jest też zadbanie o ochronę twarzy, zwłaszcza ust i nosa, by uniknąć oddychania pyłem.
Ogólnie stosowaną zasadą przy czyszczeniu kotłów i przewodów jest rozpoczynanie prac od góry, by spływające nieczystości nie brudziły niżej położonych części. W tym celu zwykle konieczne jest dostanie się w trudno dostępne miejsca. Między innymi dlatego do czyszczenia kotłów najczęściej zatrudnia się firmy takie jak https://makowskimis.eu/oferta/kotly, dysponujące specjalistycznym sprzętem i pracownikami z uprawnieniami do prac na wysokości.
Na co warto zwracać uwagę zlecając czyszczenie kotłów?
Przed rozmową z przedstawicielem firmy warto zapoznać się z dokumentacją kotła – pozwoli to odpowiedzieć na pytania, jakie mogą paść w czasie ustalania szczegółów. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy producent zaleca sposób czyszczenia. W zależności od materiału, z jakiego jest wykonane palenisko, mogą być zalecane inne środki lub mycie samą wodą pod ciśnieniem. Warto też zadbać nie tylko o czyszczenie paleniska, ale też samego kotła, a także międzystropia i wszystkich innych elementów, które ulegają zanieczyszczeniu. Pozwoli to na bezpieczną eksploatację kotła aż do następnego czyszczenia i zapewni optymalną wydajność.