Przekładnia planetarna jak sama nazwa wskazuje swoją budową przypomina działanie układu słonecznego. Jak to dokładnie wygląda i czego można spodziewać się po takiej jednostce? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Budowa przekładni ma znaczenie!
Przekładnie planetarne to pod pewnym względem bardzo nietypowe jednostki. Mowa tutaj o fakcie, że dobiera się je indywidualnie pod potrzeby danej aplikacji. I nie chodzi tutaj na przykład o rozmiary, ale o ilość kół zębatych, które będą odpowiadały za przenoszenie mocy. To właśnie fakt o jakiej mocy mowa ma znaczenie. Przekładnia planetarna posiada współśrodkowe koła zębate a także koła planetarne. Te pierwsze nazywane są centralnym oraz zewnętrznym i posiadają odpowiednio zewnętrzne i wewnętrzne uzębienie. Między nimi zamontowane zostają koła satelity, które obracają się wokół własnej osi, a wszystkie razem wokół całego mechanizmu. Małe koła planetarne umieszczone są na jarzmie, a ich ilość zależy właśnie od tego jaką moc będą przenosić.
Przekładnie planetarne osiowe i kątowe – zastosowanie
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów przekładni planetarnych. Wśród nich osiowe i kątowe, które dają możliwość przenoszenia mocy na wiele sposobów. Przekładnie stosowane są nie tylko w przemyśle produkcyjnym, ale również między innymi w pojazdach specjalistycznych. Ważnym jest jednak by zostały odpowiednio dobrane do urządzenia, w którym mają pracować. Kupując przekładnie w https://motovario.com.pl/przekladnie-planetarne-seria-pg można liczyć na doradztwo, a także przygotowanie obliczeń pozwalających na ustalenie jaka moc będzie przenoszona. Samodzielnie również można zdecydować się na dobór przekładni planetarnej, jednak trzeba mieć świadomość tego, że źle dobrana wpłynie na możliwość pracy aplikacji lub jej wydajność. Warto więc zasięgnąć opinii specjalistów, którzy mogą od razu wskazać konkretny produkt do zakupu.